Brzeg, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Krapkowice, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Prudnik, Strzelce Opolskie | Wiktor KRZEWICKI | 07-10-2012, 03:48:03
Kilku mieszkańców Opolszczyzny związanych z Klubem „Gazety Polskiej” w Opolu i Solidarności Walczącej z Brzegu wzięło udział w obchodach 32 rocznicy porozumień sierpniowych i 30 rocznicy powstania Solidarności Walczącej, które miały miejsce w dniach 31 sierpnia do 2 września tego roku w Gdańsku i Gdyni.
Zobacz zdjęcia z uroczystości...
Kilkudziesięciu działaczy „Solidarności Walczącej” zostało odznaczonych przez prezydenta RP wysokimi odznaczeniami państwowymi. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył przedstawiciel prezydenta, w latach siedemdziesiątych działacz opozycji demokratycznej Jan Lityński.
Natomiast Kornel Morawiecki uhonorował też kilkunastu działaczy, ale także opozycjonistów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów byłego Związku Sowieckiego , Krzyżami Solidarności Walczącej.
W pierwszym dniu obchodów w Gdańsku –Wrzeszczu została uroczyście otwarta wystawa poświęcona legendarnej działaczce Wolnych Związków Zawodowych, a później Solidarności Annie Walentynowicz.
Po południu w obecności pocztów sztandarowych i w asyście Strzelców Rzeczypospolitej przedstawiciele Solidarności Walczącej na czele z Kornelem Morawieckim, ale także Solidarności i środowisk niepodległościowych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców przed bramą Stoczni Gdańskiej.
Później przeszli pochodem do Bazyliki Św. Brygidy, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w rocznicę porozumień sierpniowych. której przewodniczył ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź metropolita gdański.
Na skwerze w pobliżu bazyliki został odsłonięty pomnik gdańskiego kapłana Solidarności ks. Henryka Jankowskiego, który zmarł w 2010 .
N a plebanii u księdza Jankowskiego w czasie stanu wojennego ,a także w latach przed 1989 rokiem mieściło nieformalne centrum opozycji solidarnościowej.
Do kościoła św. Brygidy przybyło z całego kraju kilkadziesiąt delegacji ze sztandarami solidarnościowymi oraz kombatanckimi w uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy Trójmiasta wśród zgromadzonych byli m.in. trzej przewodniczący NSZZ Solidarność: Marian Krzaklewski, Jan Śniadek, i Piotr Duda obecny przewodniczący „Solidarności’.
Tymczasem w historycznej Sali BHP w stoczni Gdańskiej , zaraz po uroczystej mszy św. rozpoczęły się obchody związane z 30 rocznicy Solidarności Walczącej , gdzie byli działacze podziemia solidarnościowego odnawiali i nawiązywali nowe kontakty. Można też było obejrzeć szereg wystaw i projekcji multimedialnych.
Organizatorzy przygotowali też „Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej- tym razem w wykonaniu młodzieży można było posłuchać Zakazane piosenki -30 lat później.
Od strony historycznej najistotniejszą częścią obchodów była konferencja ”Drogi do niepodległości” omawiająca wkład organizacji opozycyjnych i podziemnych w walce o niepodległość, której również towarzyszyły wystawy, m.in. prezentowały działalność podziemną Solidarności Walczącej, ale także przypominały dramatyczne wydarzenia grudnia 1970 na Wybrzeżu.
Organizatorami uroczystości były Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność, Europejskie Centrum Solidarności.
© Copyright 2024 opolszczyzna.info | Wykonanie & Administracja: Arkadiusz Tobiasz | v. 1.0.3